දුම්රිය කවුළුවෙන් එහා ලෝකය

http _cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_171212160232-the-window-seat-18
දුම්රථ කවුළුවකින් එළිය පෙනීමේ සැබෑ අලංකාරය ගැන යම් අදහසක් මසිතේ පිළිසඳවීමට 'window seat project’ ඉන්ස්ටග්‍රෑම් ගිණුමට හැකි විය. ඒ ආකාරයෙන්ම දුම්රථ කවුළුවකින් ඇතුළත පෙනීමේ තවත් ලස්සනක් ඇතැයි ඒත්තු ගැන්වීමටද හැකි විය. මේ සෑම පින්තූරයකටම ඊටම අනන්‍ය වූ හැඩයක් සහ කතාවක් තිබීම ඊළඟට මසිත නොසන්සුන් කර දැමීය. ඉතාම සාමාන්‍ය රාමුවක් තුළින් අසාමාන්‍ය රූප විශාල ප්‍රමාණයක් පෙන්වීමට දක්වන සමත්කම නිසාම මේ ගිණුමට නිතරම ඇස ගසාගෙන සිටීමට පෙළඹීය. තමන්ගේ පින්තූර ව්‍යාපෘතියට වසර තුනක් පිරීම නිමිත්තෙන් අපූරු වීඩියෝවක් සමඟ කෙටි විස්තරයක් නොබෝදා ඔහු පළ කර තිබුණි.
ඒ අනුව window seat project යනු සොඳුරු අහම්බයකි. 2015 පෙබරවාරි 15 වැනිදා මධ්‍යම රාත්‍රියේ තවත් මිතුරන් හතර දෙනෙකු සමඟ පූනේ දුම්රියපොළට යන්න කැබ් රථය පැමිණෙන තුරු ඔවුන් මඟ බලාගෙන සිටී. පූනේ දුම්රියපොළෙන් පාන්වෙල් බලා ඔවුන් ගමන් කළ යුතුයි. එතැනින් පසුව හිමිදිරි දුම්රියේ මැන්ග්ලෝර් බලා යන ශීඝ්‍රගාමී දුම්රියට ගොඩවිය යුතුය.
http _cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_171212160008-the-window-seat-14
"මුලින්ම මම කරන්න යන දේ ගැන ලොකු විශ්වාසයක් තිබුණේ නෑ. මේ වැඩේ හරියාවි කියලත් මම හිතුවේ නෑ. ඉන්දියාවේ දකුණු පැත්තට කැමරා ආම්පන්න අරගෙන ගිහින් පාලනය කරන්න බැරි තරම් සෙනඟ මැද්දේ රූගත කරනවා කියනෙක ලේසි නෑ කියලා මම දැනගෙන හිටියා. ආරක්ෂාව ගැනයි මම මුලින්ම සැක සංකා ඇති කරගත්තේ. මුලින්ම කැම්පස් එකේ තීසීස් එකක් විදිහට යාළුවොත් එක්ක කරන්න පටන් ගත්ත වැඩේ නොහිතුව තරමට සාර්ථක වුණා. ඊටත් පස්සේ තමයි මගේ චාරිකා රූගත කරන්න ඕනා කියන අදහස මගේ ඔළුවෙ කැරකෙන්න ගත්තේ. මහේෂ්, සක්ෂි,අපූර්වා, අනිබ්‍රන්ට ස්තූති කරන්නම ඕනා මේ හැම දේම වෙනුවෙන්."
පින්තූර 8000ක් සහ දුම්රිය ගමන් 2000ක් ඇසුරින් ගොඩනැඟුණු window seat project හි නිර්මාතෘ වන්නේ ශේනු බාබර් ය. හෙතෙම මුම්බායි හි දිවිගෙවන ඡායාරූප ශිල්පියෙකි. ඉන්දියාවේ විශාලත්වය වගේම විවිධත්වය තමන්ගේ window seat project සාර්ථක වීම කෙරෙහි බලපෑ බව ඔහු පවසයි. සංස්කෘතිකමය වෙනස්කම් දෙස කුඩා කවුළුවකින් බැලීමේ ආශ්වාදය තමන් විඳින අතරතුර සෙසු අයට ලබා දීමේ අරමුණින් ඡායාරූප ගන්නා බව තව දුරටත් ඔහු පවසයි.
Capture
"මම පොඩි ළමයෙක් කාලෙ ඉඳන්ම ජනෙල් ළඟ අසුන් මාව පුදුම විදිහට පිස්සු වැට්‍ටුවා. මෙහෙම ජනේලයෙන් බලන් ඉන්නකොට ලොකු නගර පහුවෙනවා දැක්කම මගේ හුස්ම නතර වෙනවා වගේ එකක් වුණා. ඒක කොහොම කළත් මට අමතක කරන්න බැරි වුණා. අනිත් එක මේ විදිහට ජනේලයකින් මිනිස්සුන්ගේ ජීවිත කතා දිහා බලන් ඉන්න එකේ තියෙන අමුතුම පන්නයේ සතුටට මම හරි කැමතියි. මම ඒකට ඇබ්බැහි වෙලා. හැම කතාවක්ම එකකට එකක් වෙනස්. ඒක නිකං චිත්‍රපටියක් දිහා බලන් ඉන්නවා වගේ වැඩක්"
http _cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_171212161150-the-window-seat-6
ශේනු බාබර් විසල් කරගත් දෑසින් යුක්තව පවසයි. ජම්මු,කාශ්මීරයේ දසුන් මෙන්ම හිමාලයා කඳු වැටියේ දසුන්ද ශේනු ගේ දුම්රිය ජනෙල් කවුළුවට පෙනෙයි. විටෙක තට්‍ටු තුනේ ආසනවල උඩම අසුනේ සිට ගන්න සේයාරුවකි. යුවළක් පූරි කෑමට සැරසෙනු පෙනෙයි. ස්වාමියා ඉදිරිපස අසුනේ වාඩිවී සිටින'තර බිරිය හිසට මොට්ටැක්කිලියක් ලාගෙන හිස බිමට නවාගත් ගමන් සලාදයක් සකසයි. යාබද අසුනේ තරමක් මහලි මිනිසෙකි. දුම්රිය කවුළුවෙන් යාන්තමින් වැ‍ටුණු හිරු ‍රැස් අහුරකි.
ඔහු විසින් ඉන්ස්ටග්‍රෑමයට එකතු කරන සෑම පින්තූරයකම දීර්ඝ විස්තරයක් අන්තර්ගතය. බොහෝ විට සේයාරුවට අදාළ කතාන්දරය ඔහු විසින් දක්වයි.
"හැම තිස්සෙම මට පින්තූරයකින් කතාවක් කියන්නයි ඕනා වෙන්නේ. පින්තූරය බලන කෙනාගෙ ඔළුවෙ ඇත්ත මොහොත ගැන හැඟීමක් ඇති කරන්නයි මට ඕනා. මට වටින්නේ කෙනෙකුගේ හිතේ ඇති කරන අන්න ඒ සිතුවිල්ල හෝ තිගැස්මයි."
http _cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_171212155856-the-window-seat-12
Window Seat Project ඉන්ස්ටග්‍රෑම් ගිණුම ලුහුබඳින්නන් සංඛ්‍යාව 28000 ට ආසන්නය. මේ වන විට පළ කර ඇති ඡායාරූප සංඛ්‍යාව 1061කි. ශේනු විසින් ගන්නා ඡායාරූපවලට අමතරව ලොව වටා සිටින රසිකයන් ඇතුළු සෙසු අය windowseatproject හෑෂ් ටැගය සහිතව තමන්ගේ ගිණුම්වල පළ කරන සේයාරූ වෙතද ඔහුගේ අවධානය යොමු වෙයි. තමන්ගේ ව්‍යාපෘතියට සරිලන ඡායාරූප ඇතොත් ඒවා ඔහු විසින් නැවත පළ කරනු ලබයි. දිනකට ඡායාරූප 100ක් පමණ පිරික්සීමට භාජනය කරන බවත් ශේනු පවසයි. ඉන් ‍තෝරා ගන්නා ඡායාරූප ඔහුගේ ගිණුම යටතේ පළ කිරීමට ද ඔහු කටයුතු සලස්වයි. ඡායාරූපයේ ගුණාත්මකභාවයට වඩා ඉන් කියැවෙන කතාන්දරය ගැන වැඩි අවධානයක් යොමු කිරීම ඔහුගේ සිරිතය.
http _cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_171212160905-the-window-seat-28
"හොඳ පින්තූරයක් කියන්නේ හොඳ පෙනුමක් තියෙන එකකට නෙවෙයි. හොඳම හැඟීම අල්ල ගන්න පුළුවන් වෙච්ච පින්තූරෙටයි." ඒ ශේනු හොඳ පින්තූර තේරීමට භාවිත කරන මිණුම් දණ්ඩය. දස අතින් ගලා එන දුම්රිය කවුළුවලින් ගත් ඡායාරූප ඉන්දියාවට පමණක් සීමා නොකොට වෙනත් රටවල් වෙතටත් ව්‍යාප්ත කිරීමේ රස සිහිනයක දැන් ඔහු පසුවෙයි.
http _cdn.cnn.com_cnnnext_dam_assets_171212161010-the-window-seat-3
"මේ ඔක්කොම වැඩ නිසා මිනිස්සුට සංචාරය කරන්න ආසාවක් ඇති වෙනවා නම් මට ඒ ඇති" ශේනු ගේ බලාපොරොත්තු එතරම් සරලය. එහෙයින්ම වර්ණවත්ය. ඒ නැ‍රැඹීමට ඇවැසි නම් instagram.com/windowseatproject ඉන්ස්ටග්‍රෑම් ගිණුමට පිවිස වහ, වහාම ඒ ගිණුම ලුහුබැඳීම කළ හැකිය. එසේත් නැත්නම් එහි ෆේස්බුක් පි‍ටුවට යොමු විය හැකිය.

 

කාංචනා අමිලානි
@moogater
පුවත්පත් සබැඳිය

ප්‍රතිචාර

comments

Powered by Facebook Comments

Trackback URL

No Comments on "දුම්රිය කවුළුවෙන් එහා ලෝකය"

Hi Stranger, leave a comment:

ALLOWED XHTML TAGS:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Subscribe to Comments

Hit Counter provided by professional seo company
twitter-widget.com